Układanie kostki brukowej przed domem to zabieg niezwykle powszechny. Praktycznie każdy, kto ma własny dom, ma, chociaż fragment ziemi zaaranżowany za pomocą kostki brukowej. Zauważalna jest jednak różnica pomiędzy różnymi kostkami. Otóż niektóre kostki po jakimś czasie już po ułożeniu zapadają się, odbarwiają się lub też się wybrzuszają, a z kolei inne pozostają w stanie idealnym przez wiele lat. Od czego to zależy?
Czy w ogóle można ułożyć kostkę brukową samodzielnie?
Układanie kostki brukowej wydawać by się czynnością, której każdy mógłby się podjąć. Wystarczy przecież ułożyć kostkę, przybić ją by dobrze się osadziła i zasypać piaskiem, prawda? Otóż nie do końca. Tak naprawdę proces ten jest niezwykle złożony i składa się na niego wiele elementów. Owszem, może to zrobić praktycznie każdy z nas i też jest to dobry pomysł, jeśli lubimy wszystko wykonywać samodzielnie, jednakże musimy mieć na uwadze fakt, iż nawet jeśli sami zdobędziemy całą wiedzę potrzebną do poprawnego ułożenia kostki brukowej, prawdopodobnie i tak nie będziemy w stanie ułożyć kostki w sposób profesjonalny. Fachowcy specjalizujący się w tym zawsze będą mieli tę przewagę, iż będą przewyższać nas kwalifikacjami oraz doświadczeniem.
Odpowiednie przygotowanie nawierzchni do położenia kostki brukowej
Same przygotowania do procesu układania kostki brukowej są chyba najważniejszym etapem w całym tym procesie, ponieważ jeśli zostaną one zaniedbane, kostka brukowa w przyszłości może się wypiętrzać, wybrzuszać, zapadać, a także odbarwiać, co z kolei nie pozwoli na jej utrzymanie w idealnym stanie przez wiele lat. Żeby uniknąć tych negatywnych skutków, należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Najpierw należy zlecić przebadanie gruntu, które wykaże jego parametry, dzięki którym możliwe będzie dobranie jak najbardziej odpowiedniego schematu przygotowań samej gleby. Następnie nie można zapominać o wypoziomowaniu i wygładzeniu grunty, by kostka układana była równomiernie. Jeśli natomiast chodzi już o sam proces jej układania, ważnym jest także zachowywanie szczelin o przynajmniej 3 mm szerokości, ponieważ po zasypaniu zapewnią one stabilność kostce.
Wybór odpowiedniej kostki brukowej
Niezwykle istotną kwestią, o którą musimy zadbać jeszcze zanim zaczniemy przygotowywać ziemię pod ułożenie kostki brukowej, jest wybór odpowiedniej kostki. Ma to tak naprawdę ogromne znaczenie, ponieważ wiele od tego kroku zależy. Podczas wybierania tej odpowiedniej kostki, należy najpierw obejrzeć kilka różnych kostek, by wybrać tą idealną. Ładna kostka powinna być całkiem gładka, nie mieć żadnych pęknięć ani też ubytków i przede wszystkim powinna być równo wyprofilowana, nie powinna mieć żadnych przekrzywień.